Tasuta tarne alates 99 €

Kiire tarne üle Eesti

E-poest ostetud jalgrattad toome kiiresti kohale kulleriga. Lisavarustuse saadame pakiautomaati.

Sõbralik klienditeenindus

Kui Sul on küsimusi toodete või tellimise kohta siis võta meiega julgelt ühendust. Aitame meeleldi.

Jalgrattad on 100% kokku pandud

Jalgratas on Sinu jaoks täielikult kokku pandud. Sul ei ole vaja teha muud kui lenksust haarata ja sadulasse istuda!

elektirattad electra

Elektriratta valimine: rummumootoriga või keskjooksumootoriga?

Elektirattad

rummumootoriga kerge elektriratas roosa loft seismas tüdruk sadulas kirju seina taustal

Millise mootoriga elektriratast valida?

Kas ummikud, kallis kütus, parkimiskohtade kitsikus ja terendav automaks on pannud mõtteid mõlgutama elektriratta suunas? Ehk on õige aeg valida endale üks korralik elektrijalgratas? Kuidas teha õige valik?

Elektriratast tuleks põhimõtteliselt valida nagu autotki. Kas see peaks olema mugav kruiisija või sportlik sprintija või metsamaastikul seikleja? Seejärel tuleks muidugi mõelda, millise mootoriga elektirratas valida. No ja lõpuks on välimus ka ikka tähtis, olgem ausad. 😊 Aga siin keskendume just kahte peamist tüüpi elektrirataste mootorite plussidele ja miinustele.  

Rummumootor ja keskjooksumootor on kaks kõige levinumat elektriratta mootori tüüpi. Rummu sisene veomootor asub esi- või tagaratta sees e. nagu nimigi ütleb: rummu sees. Keskjooksu käitav mootor aga asub elektriratta keskel, pedaalide juures.

Rummumootoriga elektrirattad

Rummumootor on integreeritud elektriratta rummu sisse. See tähendab, et mootor asub rattarummu sees, mis annab elektrirattale diskreetse välimuse ja teeb mootori vähem märgatavaks. Kui sellise elektriratta aku on peidetud raami sisse siis ei pruugi esmapilgul arugi saada, et tegu on elektrilise jalgrattaga. Välimuselt paistab selline elektriratas välja nagu tavaline jalgratas, aga tegelikult on selles peidus väike ja tubli abimees.

Rummumootoreid on kahte tüüpi: esi- ja tagarummu mootorid. Esirummu mootorid kulutavad vähem rehvi, kuid on ebastabiilsemad. Eelistatud on tagumise rummu mootorid, sest need on stabiilsemad, sujuvama kiirendusega ja parema veojõuga.

Rummumootoritega elektriratastel on tavaliselt mitu võimsusastet, mis võimaldavad sõitjal kohandada elektrilise mootori abi vastavalt vajadusele ja sõiduoludele. Electra rummumootoritega elektriratastel on kolm võimsusastet.   

Keskjooksumootoriga elektrirattad

Keskjooksumootoritega elektrirattad on vaiksemad, tehniliselt keerukamad ja ka nutikamad kui rummumootoriteg ning neil on mitmeid eeliseid. Keskjooksumootorid on tõhusamad kui rummuajamiga mootorid. See tähendab, et saad ühe laadimisega sõita kaugemale ja neil on pigem parem väändemoment kui rummuajamiga mootoritel. Keskjooksumootoriga elektrirattaga on lihtsam järsumast mäest üles sõita ja sobib hästi ka raskemate koormate vedamiseks.

Keskjooksumootoriga elektrijalgrattad pakuvad loomulikumat sõidukogemust. Selle põhjuseks on see, et sellel on ühtlasem kaalujaotus ja mootor annab jõudu rattale pedaalide kaudu täpselt nagu jalgratturi enda jalad. Bosch keskjooksumootorid on kõik assisteerivad mootorid, see tähendab, et, ilma väntamiseta elektriratas ei sõida. Kuid see vajadus isegi puudub, sest maksimaalse võimsusega on väntamine imelihtne, tunne on selline nagu sõidaksid alla tuult ja allamäge. Bosch mootorid pakuvad nelja võimsusastet ja mootor on väga intelligentne: see mõõdab pidevalt ratturi väntamise jõudu ja vastavalt sellele lisab võimsust. Ehk siis mida hoogsamalt väntab rattur seda rohkem annab ka lisajõudu mootor.  

Rummumootoriga elektrirataste plussid

Soodsam: Rummumootorid on üldiselt odavamad kui keskjooksu ajamiga mootorid.

Kergem: rummusisesed mootorid on kergemad kui keskjooksumootorid, mis tähendab, et elektrijalgratas kaalub vähem. See on oluline siis kui elektriratast ei saa hoiustada garaažis või astmeteta panipaigas vaid on vaja igapäevaselt trepist üles tõsta. Electra rummumootoritega elektriratastel on väändemoment 40 Nm, kergemale e-rattale on see piisav väändemoment, et start oleks kiire. 

Sobib hästi pendelrändajale: rummumootoriga elektriratas on hea valik lühemate ja keskmise pikkusega igapäevasõitudeks, kuna need on taskukohasemad, vajavad vähe hooldust ja on kerged.

Rummumootoriga elektrirataste miinused

Tagasihoidlikum võimsus: rummumootorid ei ole nii võimsad kui keskjooksumootorid, seega ei pruugi rummumootoriga elektriratas olla parim valik sõitjatele, kes sõidab pikki vahemaid, kelle teekonnal on palju järske tõuse või kellel on vaja vedada raskeid asju.

Sõidukogemus: rummumootorid assisteerivad väntamist kindla võimsusega, need ei tee vahet ratturi väntamise võimsusel. Seega on sõidukogemus mõnevõrra robustsem. Töötavast rummumootorist kostub ka mõningast heli, aga see ei ole selline, mis häiriks. Linnaliikluses, kus on üldine müratase suurem siis ei pane seda häält tähelegi.

Keskjooksumootoriga elektrirataste plussid

Võimsam ja nutikam: keskjooksumootorid on võimsamad kui rummumootorid, seega sobib suurepäraselt jalgratturile, kes sõidab palju, pikki vahemaid, viib igapäevaselt last rattaga lasteaeda ja veab suuremaid toidukotte. Järsud tõusud ei ole keskjooksumootoriga elektrirattale mingi mure isegi siis kui vead raskemat koormat.  

Bosch keskjooksumootoriga elektrirattad on kõrgtehnoloogilised: turvaliselt ja lenksult käsi tõstmata saab juhtida navigeerimist, helistada ja kõnesid vastu võtta ning valida kõrvaklappidesse muusikat, rakendus näitab isegi ilmateadet. Veel üks kasulik funktsioon on walk assist – elektriratas veab ennast käe kõrval ise mäest üles mootori jõul. See on abiks olukordades, kus ei ole võimalik mäkke sõita (näiteks liiga kitsas või ohtlik rada) siis ei pea 25 kilost elektriratast mäest üles lükkama, ta teeb seda ise. Sina pead vaid lenksust kinni hoidma.      

Loomulikum sõidukogemus: keskjooksumootorid pakuvad mugavamat sõidukogemust kui rummumootorid, kuna mootor asub keskjooksus ja on otse pedaalidega ühendatud. Bosch keskjooksumootoriga elektrirattad on väga vaiksed.

Efektiivsem: keskjooksumootorid on tõhusamad kui rummuajamiga mootorid. Electra keskjooksu mootoriga elektriratastel on üsna võimsad akud (500 Wh) nii, et ühe laadimisega saab kaks korda kaugemale sõita kui rummumootoritega elektriratastega (ca kuni 120 km). Väändemoment on sõltuvalt mudelist kas 50 Nm või 65 Nm, mis annab e-rattale päris äkilise stardi.

Korralik keskjooksumootoriga elektriratas on tõsiselt võetav alternatiiv sõiduautole. Kui plaanid sõita aastaringselt siis soovitame keskjooksumootoriga elektriratast.

Keskjooksumootoriga elektrirataste miinused

Kallimad: keskjooksumootoritega elektrirattad on kallimad.

Raskemad: keskjooksumootor on raskem kui rummuajam ning reeglina on keskjooksumootoriga elektriratta aku ka suurema mahuga, seega ka raskemad, mis teeb selliste elektrirataste käsitlemise mõnevõrra keerulisemaks, näiteks on neid raksem tõsta kui on vaja elektriratast transportida või tõsta treppidest üles.

Millega arvestada enda vajadustele sobiva elektriratta valimisel?

Ümbrus: kui plaanid elektrirattaga sõita mägedes, ebatasasel maastikul või matkarajal, on keskjooksu mootoriga elektriratas kindlasti parem valik. Rummumootorid pole nii võimsad ja võivad kohati ekstreemsemates tingimustes hätta jääda. Tavalisel linnamaastikul saavad mõlema mootori tüüpidega elektrirattad suurepäraselt hakkama.

Sõidustiil: kui oled kogenud jalgrattur, kes naudib kiiret ja aktiivset sõitu, on keskjooksu mootoriga elektriratas natukene parem valik. Keskjooksumootorid pakuvad suurepärast sõidumugavust ja sobivad ka agressiivseks sõitmiseks. Kui oled sõitja, kes sõidab pigem harvem, näiteks lõbusõiduks nädalavahetustel ja otsid lihtsat ja soodsat elektriratast, on rummumootoriga elektriratas hea valik.

Eelarve: keskjooksumootoritega elektrirattad on üldiselt kallimad kui rummumootoritega. Kui Sul on väiksem eelarve siis on rummumootoriga elektriratas soodsam valik.

Sõiduulatus: mõtle läbi kui pikki vahemaid plaanid sõita. Erinevatel elektriratastel võib läbitav vahemaa olla kordades erinev. Näiteks Electra keskjooksumootoriga elektrirattaga saad sõita ühe laadimisega ca kuni 120 km, aga rummumootoriga e-rattaga ca kuni 60 km.

Mõned näpunäited õiget tüüpi mootoriga elektrilise jalgratta valimiseks

Proovi sõita: enne otsustamist tee proovisõitu mitmete erinevate elektrirataste mudelitega, millel on erinevat tüüpi mootorid. See annab võimaluse tunda erinevust ja otsustada, millist tüüpi mootoriga e-ratast eelistad. Väga tihti saab otsustamisel määravaks just proovisõidu kogemus. Ei tasu alahinnata mootori kõrval ka sõiduasendi mugavust. Seega soovitame elektriratast kindlasti enne ostu proovida. 

Uuri arvustusi: Enne elektrijalgratta ostmist loe arvustusi erinevate mudelite ja mootorite kohta. See aitab paremini mõista iga mootoritüübi plusse ja miinuseid.

Räägi eksperdiga: kui Sa pole ikka veel kindel, millist tüüpi mootoriga e-ratas on Sulle sobivaim, võta ühendust mõne elektriratta spetsialistiga. Igast korralikust rattapoest leiad eksperdi, kes omab sõidukogemust ja tunneb elektrirataste mootorite tehnilist poolt ning hingeelu. Kogemusega spetsialist aitab hinnata vajadusi ja oskab soovitada Sulle parima mootoriga elektriratast.

Tule meie Electra jalgrattapoodi proovisõidule ja koge ise, milline on erinevus rummumootoriga ja keskjooksumootoriga elektriratta vahel. Meie e-poest tellimisel saad elektrilise jalgrattaga tutvuda oma kodus ja kui see ei vasta Sinu ootustele siis võid selle meile tagasi saata.

Meie rattapoes on kohapeal testimiseks saadaval lai valik mõlemat tüüpi mootoriga elektrijalgrattaid, kindlasti leiad oma vajadustele sobivaima. Meie asjatundlikud töötajad aitavad vastata kõikidele küsimustele ja aitavad valida Sinu sõidustiili ja eelarvet silmas pidades parima elektriratta.

Tule proovisõidule juba täna ja veendu ise, et elektrirattad on parim viis nii linnas kui maal liikumiseks!

Miks tulla proovisõidule?

 • Saad proovida erinevat tüüpi elektrijalgrattaid ja tunned ise, milline neist Sind kõnetab.
 • Sinu vajadustele sobivaima elektriratta valimisel saad abi meie asjatundlikelt töötajatelt.
 • Saad lisateavet elektrijalgrataste erinevate funktsioonide, eeliste ja tehnilise poole kohta. Meie spetsilalistidel on aega ja kogemust, et vastata kõikidele elektrirattaid puudutavatele küsimustele.
 • Väldid ostujärgset pettumust, mis või juhtuda näiteks Hiinast tellides.
 • Saad kogemuse võrra rikkamaks! Kui Sa pole varem elektrirattaga sõitnud siis tule koge kui lõbus ja tore see on.

Broneeri proovisõit juba täna! Oled oodatud.

Keskjooksumootor Bosch Perfomance Line

Rummumootor Hyena

elektrijalgratas electra cruiser go Shibori tagarummu mootor

Sulle võib ka huvi pakkuda

  Ostukorv (0)
  chat
  Tasuta tarne on vaid mõne kliki kaugusel
  Lisa oma ostukorvi vähemalt 99 € väärtuses tooteid ja tarne on Sulle tasuta.
  Lisa veel tooteid ostukorvi?
  Selleks, et saaksime kaubad Sinuni tasuta tarnida, kaaluge veel mõne toote ostukorvi lisamist.
   Arvuta transport
   Soovid tasuta tarnet?
   Lisa ostukorvi 99 € väärtuses tooteid ja tarne on tasuta.
   Jalgrattad on 100% kokku pandud
   Sa ei pea muretsema jalgratta kokku panemise pärast. Lihtsalt istu sadulasse ja sõida!
   Tutvu rattaga oma kodus
   Kui ratas ei sobi, saad selle tagastada
   Tagasi
   Lisa kood
   Mittesaadaval sooduskoodid
   esto Saa 0,00  soodust
   kott20 Saa 20% soodust