Kümme küsimust ja vastust elektriratta akude kohta
Plaanid soetada endale linnasõiduks elektrijalgratta, aga ei tea millest alustada? Millega tuleks end kurssi viia ja mida omavahel võrrelda? ESIMENE asi mida märkame on välimus. Meie arvame, et välimus ka loeb 🙂 ja elektrijalgratas linnasõitudeks peaks olema ilus ja stiilne nagu Sina! Sa ei lähe ju kontorisse tööle või kohvikusse spordiriietega. Elektrijalgratas võiks sobida Sinu elustiiliga. Kõik Electra perekonna jalgrattad on mõeldud pigem mugavaks linnasõiduks kui sportimiseks. Välimuselt on Electra elektrirattad silmapaistvad, stiilsed ja ägedad! Seega head valimist!
Elektriratta soetamisel tuleks TEISEKS uurida muidugi mootorit ja akut. Electra kasutab oma elektrijalgratastel kvaliteetset Bosch tehnikat. Nii mootorid, kui ka akud on sama kaubamärgi omad. Miks? Ikka seepärast, et Bosch on tegija! Omas valdkonnas on ta vaieldamatult tipptegija, näidates ka teistele suunda. Kui pead lugu kvaliteedist, ei tasu otsida soodsat tundmatu tootja mootori ja akuga elektrijalgratast isegi kui see on välimuselt ilus. Keegi meist pole nii rikas, et osta odavaid asju. Seepärast ongi Electra ja Bosch käed löönud ja tulemuseks on silmapaistev välimus ja suurepärane kvaliteet. Selleks, et elektrijalgratta mootor tööle hakkaks on vaja akut. Kuna sellekohaseid küsimusi on palju, räägime nüüd veidike akudest.
Mida võiks teada elektriratta akudest?
Laias plaanis jagunevad elektriratta akud kaheks: ühed on eraldi raamile kinnituvad ja teised on raami sisse integreeritud. Raamile kinnituv on 400wh ja raamisisene on pisut suurem, 500wh. Kumb on parem, jäägu igaühe enda otsustada. Vahe 100wh väga olulist rolli ei mängi ja tegemist on pigem maitse küsimusega.
Akud, mis on elektriratta raamile kinnitatud näevad välja sellised:
Integreeritud akuga elektrijalgratta välimus on petlik. Kui aku on raami sisse peidetud, ei pruugi esialgu aru saada, et tegemist on elektrirattaga.
Siin paar näidet, millised näevad välja integreeritud akud:
1. Mis tüüpi akusid Electra elektrijalgratastel kasutatakse?
Bosch liitiumioonakusid, sest need on kõige kaasaegsemad ja levinumad. Liitiumioonakud suudavad salvestada rohkem energiat oma suhteliselt kerge kaalu kohta. Bosch PowerPack akud kaaluvad ca 2,5kg ja on turul ühed kergeimad.
2. Kuidas on kõige parem laadida elektriratta akusid? Kas aku tuleks alati täis laadida?
Akusid võib laadida nii lühikest kui pikka aega. Akut ei pea tingimata laadima seni kuni see on täiesti täis. Kui ajaga kitsas, võib laadimise katkestada ja rattaga sõitma minna. See ei kahjusta kuidagi akut. Kui unustate laadija pikemaks ajaks aku külge, ei juhtu ka sellest midagi. Boschi laadija kaitseb akut nö ülelaadimise eest. Kõige olulisem on kasutada originaal Boschi laadijat, sest alternatiivide kasutamine võib tõepoolest akut kahjustada. Sellisel juhul ei kehti tootele ka garantiitingimused.
3. Kui kaua aku kestab?
Liitiumioonakud on kerged ja need on mõeldud aastatepikkuseks kasutamiseks. Boschi nutikas elektrooniline akuhaldussüsteem kaitseb akusid ülekoormuste, kõrgete temperatuuride ja liigse tühjenemise eest. Täpset aku kasutusiga on võimatu ennustada, sest see sõltub paljudest faktoritest. Nagu näiteks kuidas ja kui tihti elektrijalgaratast kasutatakse jms.
4. Kui kaugele saan laetud akuga sõita? Mis seda mõjutavad?
Sellele küsimusele ei ole võimalik konkreetselt vastata, sest see võib olla vahemikus 30-130 km. Sõidu vahemaa pikkust mõjutavad väga paljud asjaolud:
- valitud mootori assisteerimise võimsus (4 erinevat)
- ratturi sõidustiil
- ratturi kaal
- rehvi rõhk
- õhutakistus e. tuul
- maastik
- pinnas
- õhutemperatuur
Kõik need ja paljud muud faktorid määravad sõiduvahemiku. Asfalt, metsarada, kruusatee? Kas teekond on kohati künklik ja tõusudega või täiesti sile?
Vaata Boschi sõiduulatuse kalkulaatorit ja kalkuleeri ise!
5. Kui kaua võtab aega aku täis laadimine?
Sõltub, kas elektrijalgrattal on 400wh või 500wh aku. Täiesti tühi 400wh PowerPack laeb end täis 3,5 tunniga ja 500wh PowerPack saab täis 4,5 tunniga.
6. Kuidas saab ise mõjutada aku kasutusiga?
Kui akut ei kasutata, tasub seda hoida toatemperatuuril kuivas kohas, vältides otsesest päikevalgust. Kui pole plaani akut pikema aja vältel kasutada, oleks ideaalne hoida akut laetuna 30-60 % piires. Kõige parem on laadida akut toatemperatuuril (ca 15⁰C-20⁰ C). Kui plaanid oma elektrijalgratast autoga transportida, võta selleks ajaks aku jalgrattalt maha ja hoia seda turvaliselt autos.
7. Mida peaks arvestama talvel elektrijalgrattaga sõitmisel?
Pole mingi uudis, et külm ilm vähendab aku vastupidavust. See kehtib kõikide akude, nii telefoni kui ka elektriratta akude kohta. Kui plaanid miinuskraadidega sõitma minna, lae ja hoia seda eelnevalt soojas toas ja paigalda jalgrattale vahetult enne sadulasse istumist. Ära lae kunagi akut õues või ruumis kus on miinuskraadid! Kui ei plaani talvel mitme kuu jooksul elektrijalgratast kasutada, soovitame aku jalgrattalt maha võtta ja hoida seda toas. Aku võiks seejuures olla laetud ca 30-60 % ulatuses.
8. Mitmeid kordi saab akut laadida?
Kui akut on laetud 500 korda, on selle võimsus endiselt suur ( ca 60-70% algsest mahust). 2015. aastal läbi viidud ADAC testimisel laeti Bosch elektriratta aku täis ja tühjaks 1515 korda. Alles siis langes aku mahutavus 30 %-le oma algsest mahust ega olnud enam kuigi kasutuskõlblik. Akust piisab, et sõita elektrijalgrattaga umbes 1,5 korda ümber maakera! Ca 75 000 km peaks olema piisav või kuidas? 🙂
9. Kas elektrijalgratta akusid saab parandada?
Bosch PowePack liitiumioonakud on keerukad süsteemid, mille puhul remont ei ole üldjuhul võimalik. Tavaliselt tuleb vigane aku välja vahetada. Kui on kahtlus, et aku on vigane, tasub selle tuua elektriratta müünud ettevõttesse kontrollimiseks. Aku kontrollimiseks on spetsiaalsed diagnostikavahendid ja garantii ajal tekkinud vea puhul vahetatakse aku uue vastu tasuta. Bosch PowerPack akud on kvaliteetsed ja vastupidavad ning nendega on probleeme haruharva.
10. Mida peaks silmas pidama aku puhastamisel?
Enne elektriratta puhastamist tuleb eemaldada aku! Akut soovitame pühkida kergelt niiske lapiga, mitte märjaga. Elektrijalgratta ja selle elektrooniliste osade puhastamiseks ei sobi kindlasti survepesur! Samuti ei tohi kasutada söövitavaid pesuaineid!
Hoia hästi enda Electrat! Siis hoiab tema ka Sind! ♥
Meilt kõige enam küsitud küsimusi ja vastuseid elektrijalgrataste kohta võid lisaks lugeda siit.