Kas Sinu elektriratas on hooajaks valmis?
Elektriratta hooldus: 6 asja mis elektrirattal üle vaadata enne hooaja algust.
Kui oled omale soetanud trendika elektrilise jalgratta või alles plaanid seda teha, siis võib-olla oled ka mõelnud kuidas käib elektriratta hooldus? Särtsuratta puhul on üsna oluline tuua see korra aastas hooldusesse, sest hästi hoitud ja regulaarselt hooldatud elektrijalgratas kestab kauem.
Mis tuleks üle vaadata enne kui kevadel oma e-rattal lenksust haarad ja pedaale vajutad? Osad asjad tuleb elektriratta puhul lasta spetsialistidel teha, näiteks tarkvara uuendus ja aku kontroll. Kuid paljude asjadega saad ka ise suurepäraselt hakkama.
1. Pidurid
Kuigi elektriratta kasutamise eesmärk on kiiremini kaugemale jõuda, on pidurite seisukord ja töökindlus tegelikult (eluliselt) oluline. Hüdrauliliste pidurite korral on oluline testida, kas pidurite süsteem talub endiselt pidurdamisel survet. Lisaks tuleks kontrollida piduriketaste võimalikku värvimuutust. Meie spetsialistid kontrollivad e-ratta pidurite kulumist ja vajadusel vahetatakse need välja.
2. Kett ja hammasrattad
Keti ja hammasrataste kulumisel tuleks ka silma peal hoida. Seda kindlasti kontrollime ka hoolduses. Rattaketi kulumine sõltub otseselt keti ja hammasratta hooldamisest. Ei maksa alahinnata kvaliteetset ketimääret, seda tuleks kasutada vähemalt korra kuus. Ketimäärde kasutamisega pikendad keti ja hammasrataste eluiga. Millal sa seda viimati tegid?
3. Rehvid
Kas teadsid, et elektrijalgrataste rehvirõhul on märkimisväärne mõju Sinu e-ratta sõiduulatusele? Rehv kaotab kuus umbes ühe baari jagu õhku. Seetõttu on mõistlik seda regulaarselt kontrollida ja loomulikult on seda ülioluline kontrollida peale elektriratta pikka talvepuhkust. Rehvirõhu vahemik on alati ära märgitud rehvi küljel, see võib erinevate mudelite puhul olla väga erinev.
NB! „Pöidlatest“ ei ole kuigi usaldusväärne. Hea asi on manomeetriga pump, aga kui Sul seda ei ole, siis saad Electra e-rataste rehvirõhku mõõta ja rehve pumbata edukalt ka bensiinijaamades. Kevadel uuri rehve veidi tähelepanelikumalt, ega need ei ole muutunud rabedaks ja ega sinna ei ole tekkinud pragusid ning vaata, kas rehvi muster on hästi näha. Kulunud mustriga rehv ja elektriratas ei sobi kindlasti kokku!
Rehvide eluiga saad samuti pikendada kui aeg-ajalt puhastad neid spetsiaalse vahendiga mis samal ajal kummi ka hooldab. Juhul, kui Su elektrirattal on valged või beežid rehvid siis vajad kindlasti rehvi puhastusvahendit, sest tavalise puhastusvahendiga heledatelt rehvidelt naljalt mustust maha ei saa.
4. Aku
Hooaja alguses tuleks kontrollida ka aku mahtu, eriti peale pikka talvepuhkust. Seda ise kodustes tingimustes teha ei saa, kuna vajab spetsiaalset testrit. Meie hooldusmeistritel on see tester olemas ja see võimaldab kontrollida aku efektiivsust. Elektriratta akut tuleb laadida kuivas kohas ja toatemperatuuril. Väga külmade kevadilmade ajal tasub mõelda neopreenist aku kaitse soetamisele, see pikendab külma ilmaga aku kasutamise aega.
5. Süsteem ja tarkvara
Elektriratta hoolduse käigus kontrollivad meie spetsialistid muu hulgas kindlasti mootori, aku ja pardaarvuti korrasolekut. Selleks kasutame spetsiaalset Boschi diagnostika tööriista. Süsteemi kontroll sisaldab ka tarkvara ajakohasuse kontrolli ja vajadusel teeme tarkvara uuenduse.
6. Puhastamine ja ohutus
Ideaalne elektriratta omanik on oma e-ratta juba enne talvekorterisse panemist korralikult ära puhastanud. Kui see on siiski jäänud sügisel tegemata, siis tee seda enne uut hooaega. Puhasta ratast alati sobiliku puhastusvahendiga. Müügil on palju erinevaid spetsiaalseid jalgratta puhastusvahendeid. Meie lemmik on näiteks see:
Puhastuslapiks võta mikrofiiberlapp või veel parem kui taaskasutad vana puuvillast t-särki. Elektriratta puhastamisel pead kindlasti jälgima, et aku ühendused ja pardaarvuti ekraaniühendused jääksid kuivaks. NB! Kindlasti ära pese oma elektriratast survepesuriga. Soovitatav on üle vaadata kas ka kõik kruvid on pingutatud – eriti sadula, stemi ja juhtraua puhul.
Lõppu veel üks kasulik nipp – soeta pudel autodele mõeldud spreivaha ning lõika vanadest puuvillastest dressidest paraja suurusega puhastuslapp ja vahata oma rattaraam peale põhjalikku puhastust sellega ära. Siis on hooaja sees rattaraami tunduvalt kergem puhastada, sest mustus ei jää enam nii kõvasti külge. Eriti tark on seda teha jalgrataste puhul millel on matt või poolmatt hele värv, sest sellistele raamidele kipub mustus kuidagi eriti hästi kinnituma. NB! Hoia spreivaha piduritest eemal!
Loodame, et need näpunäited on Sulle oma elektriratta eest hoolitsemisel abiks. Nüüd aga on see aeg, kus elektriratta hoolduse aeg ära broneerida. Saad seda teha SIIN.
Lisainfot Bosch elektrimootorite ja akude kohta võid uurida Bosch’i kodulehelt.
Kohtumiseni ja vahvaid kulgemisi! ♥
Kirjutas
Kairi